Co to jest rekuperacja i jak to działa?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej stosowanej w każdym domu.

Dlaczego w każdym? Na pewno zauważyłeś, że każdy dom posiada kanał wentylacyjny. To właśnie w nim dochodzi do wymiany powietrza. Niestety nie jest to rozwiązanie, które gwarantuje dobrą cyrkulację powietrza w domu. Z tego powodu zdarza Ci się wietrzyć pokoje. Rekuperacja jest to system skutecznej wentylacji, która jest efektywniejsza, tańsza i zdrowsza. Jest to mechanizm wymiany powietrza znajdującego się wewnątrz budynku na świeże powietrze z zewnątrz. Dzięki niej do pomieszczeń dostarczana jest w stałych cyklach i kontrolowanych ilościach odpowiednia ilość świeżego, zewnętrznego (i przefiltrowanego powietrza), a wilgoć i zanieczyszczenia bytowe usuwane.

Podstawową zasadą rekuperacji jest jednak proces odzyskiwania ciepła wygenerowanego w budynku i przekazania go do nadmuchiwanego powietrza. Efektem jest cieplejsze powietrze, gdyż przy tradycyjnej wentylacji ciepłe powietrze jest szybciej wydmuchiwane na zewnątrz – to dowód na to, że rekuperacja się opłaca. Mechanizm ten nie zadziała bez urządzenia zwanego rekuperatorem. Jest to centrala nawiewno-wywiewne (na rysunku obok przedstawiona numerem 1), w której główną rolę odgrywa wymiennik ciepła. To on przekazuje energię cieplną ze strumienia zużytego powietrza na strumień powietrza świeżego, który jest następnie wdmuchiwany do pomieszczenia. Na działanie rekuperatorów nie mają wpływu żadne warunki atmosferyczne, dlatego są one bardzo wydajne i trwałe.

infografika przedstawiająca jak działa system rekuperacji

Instalacja wentylacyjna wyposażona w rekuperator zapewni Ci przede wszystkim:

Oszczędności

Komfort klimatyczny

Oszczędności

Zdrowie

Materiały najlepszych marek

Firma WANAS jako pierwsza na rynku wprowadziła sterownik tygodniowy do rekuperatora z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem jako standardowe wyposażenie. Sterownik tygodniowy umożliwia dokładne ustawienie wymaganego wydatku powietrza w określonych przedziałach czasowych.

Przykładowa realizacja

Najlepsza rekuperacja na Mazurach

Chcesz poprawić efektywność energetyczną swojego domu lub biura? Rozważ instalację systemu rekuperacji! Dzięki temu rozwiązaniu możesz zaoszczędzić na rachunkach za energię, jednocześnie poprawiając jakość powietrza wewnątrz budynku.

Kliknij w przycisk „darmowa wycena”, aby uzyskać bezpłatną ocenę naszych specjalistów i dowiedzieć się, jak instalacja systemu rekuperacji może wpłynąć na Twój budynek i Twoje finanse. Nie zwlekaj, zacznij oszczędzać już dziś!