Elektro Instalator

pełne logo firmy "elektro instalator - fotowoltaika mazury"

W jakim miejscu najlepiej zlokalizować instalację fotowoltaiczną?

Wraz z rosnącym zainteresowaniem energią odnawialną, coraz więcej ludzi zaczyna zastanawiać się nad instalacją paneli fotowoltaicznych. Jednym z kluczowych czynników wpływających na wydajność takiej instalacji jest jej położenie. W tym artykule omówimy, w jakim miejscu najlepiej zlokalizować instalację fotowoltaiczną, aby zapewnić maksymalną produkcję energii.

1. Orientacja paneli fotowoltaicznych

Pierwszym czynnikiem wpływającym na wydajność instalacji fotowoltaicznej jest jej orientacja. Panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe, aby otrzymywać jak najwięcej światła słonecznego przez cały dzień. W przypadku montażu paneli na północnym skrzydle domu, orientacja ta nie będzie możliwa do osiągnięcia, co z kolei odbije się na wydajności instalacji. W przypadku, gdy nie jest możliwe zainstalowanie paneli na południu, najlepszym rozwiązaniem jest ich umieszczenie na skrzydle wschodnim lub zachodnim.

kompas
panel-słoneczny

2. Nachylenie paneli fotowoltaicznych

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na wydajność instalacji fotowoltaicznej jest nachylenie paneli. Optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych w Polsce wynosi około 35 stopni. W przypadku, gdy nachylenie paneli jest mniejsze lub większe, wpłynie to na wydajność instalacji. Panele montowane na płaskim dachu domu będą mniej wydajne niż te zainstalowane na nachylonym dachu.

3. Cień na panelach fotowoltaicznych

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na wydajność instalacji fotowoltaicznej jest cień na panelach. Nawet małe zacienienie jednego lub dwóch paneli może znacznie obniżyć wydajność całej instalacji. Dlatego ważne jest, aby panelom fotowoltaicznym nie zasłaniały drzewa, komin czy pobliskie budynki.

słońce-za-chmurą
czlowiek-na-dachu-panele-sl;oneczne

4. Miejsce na instalację fotowoltaiczną

Istotne jest również miejsce, w którym zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna. Panele fotowoltaiczne mogą być umieszczone na dachu domu lub na specjalnie przygotowanym gruncie. W przypadku, gdy zdecydujemy się na instalację paneli na dachu, ważne jest, aby dach był w dobrym stanie i miał odpowiednią nośność. W przypadku, gdy zainstalujemy panele na ziemi, musimy zadbać o odpowiednie podłoże, które nie będzie się zapadało pod ciężarem paneli.

5. Koszty związane z lokalizacją instalacji fotowoltaicznej

Oprócz wydajności instalacji fotowoltaicznej, istotne są również koszty związane z jej lokalizacją. W przypadku montażu paneli na dachu, konieczne może okazać się wzmocnienie konstrukcji dachu, co zwiększa koszty instalacji. W przypadku, gdy zdecydujemy się na instalację paneli na ziemi, musimy zainwestować w odpowiednie podłoże i podstawkę, co również wiąże się z kosztami.

banknoty trzymane w dłoni

Odpowiednie miejsce na instalację fotowoltaiczną

Podsumowując, najbardziej optymalnym miejscem na instalację fotowoltaiczną jest południowa strona dachu lub skrzydło wschodnie lub zachodnie. Panele powinny być skierowane na południe i mieć odpowiednie nachylenie. Ważne jest również unikanie cienia na panelach oraz zadbanie o odpowiednie podłoże, na którym zostaną zainstalowane panele. Ostatecznie, wybór lokalizacji instalacji fotowoltaicznej będzie zależał od indywidualnych warunków, takich jak kształt i orientacja dachu, obecność drzew czy budynków w okolicy, a także od budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na taką inwestycję.

Nie zapomnij udostępnić artykułu!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Wydrukuj

0